Marka Tescil Fiyatları

MARKA , bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, çizimle görüntülenebilen, baskı yoluyla çoğaltılabilen her türlü işareti içerir.

Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün yada hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan yada belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan ayırt edici işaret de marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak kullanılmaktadır.

Herhangi bir firma yada şahıs tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan, başka bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak marka tescil belgesini iptal ettirme yetkisi bulunmaktadır.

Marka tescil aşamasında en önemli mevzu, markanın seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmet sınıflarının belirlenmesidir. Markanın başkaları tarafından tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek derecede değişikliğe sahip olması gerekmektedir. Marka tescilleri ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve markanın kullanılacağı mallar ile sınırlanmış olduğu için, mal (ürün, eşya) listesi hazırlanırken (sınıflandırılırken), gerçek iş konusuna göre belirlenip ,hazırlanmalıdır.

MARKA TESCİLİ

Öncelikle tescili düşündüğünüz markanın tarafımızca ön araştırması, Türk Patent Enstitüsü nezdinde yapılır. Araştırma sektör kodlarınız belirlenerek gerçekleştirilir. Müracaata uygun marka tarafınıza önerilir.

Ön Araştırma işlemi marka alımının en önemli aşamasıdır. Sağlıklı ön araştırma yapıldığı ve doğru bilgiler aktarıldığı takdirde markanın sürecinde olağandışı olumsuz sürprizlerle karşılaşma oranınız minumuma inecektir.
Ön araştırma tamamlama sonrasında, marka başvuru işlemi gerçekleştirilir. Marka başvurunuz TPE uzmanları tarafından araştırılır, incelenir. Takriben bu süreç 5-8 ay ı bulmaktadır. İnceleme sonrasında markanız RED olabilir, KISMI RED olabilir veyahut RESMİ MARKA BÜLTENİNDE 3 ay boyunca 3. Şahıslara duyurulmak üzere ilan edilir. RED yada KISMI RED kararlarına itiraz etme hakkınız mevcuttur.

3 ay boyunca Resmi Marka Bülteninde ilan edilen markanıza 3. Şahıslardan itiraz gelmez ise, markanızın tescil karar yazısı tarafımıza aktarılmaktadır ve gerekli harç ücreti ödenerek tescil belgesi talep edilmektedir.

Tescil belgesi gelen markanızın koruma süresi 10 yıldır. 10 yılda bir yenilendiği takdirde kullanılmaya devam edilebilir. Yenilenmeyen markalarınız halka mal olur ve herhangi bir 3. Şahsın tescil alma hakkı doğar.