Kardelen Çiçeğini Tanımak İster Misiniz?

kardelen-cicegi
kardelen-cicegi

SOĞUK ve karlı kış günlerinde bile çiçek verebilmesi ve dayanıklılığı ile bilinen Kardelen, güzel görünümü ile de her daim tercih edilen çiçeklerden biridir. Kardelenin anlamı kara benzeyen süt çiçeği demektir. Kardelen sadece karda değil, eğer tüm şartlar sağlanırsa su üzerinde bile çiçek açabilen benzersiz bir çiçek türüdür. -15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen dayanıklı bir çiçektir. Bir de çok hassas ve naziktir, dokunulmak istemez.

Kardelen çiçeği baharla birlikte kendini gösterir. Gelişim dönemi sonbaharda soğukların başlamasından itibaren ilkbahar ortalarına kadar sürer.

Kardelen çiçeğinin birçok faydası vardır;

  • Kardelen çiçeğinin otsu kısmı kalp kuvvetlendiricidir.
  • Mideye iyi gelir.
  • Çiçeğin yumrusundan yapılan lapa çıbanları olgunlaştırmaya yarar.
  • Toprağın altında kalan soğan kısmı yara ve iltihapların iyileştirilmesinde kullanılır.
  • Yumrularından elde edilen galantamin son yıllarda kas uyarıcı olarak özellikle çocuk felci hastalığında kullanılmaya başlamıştır.

Bu kardelen çiçeğinin birçok hikayesi vardır. Soğuk, ayaz, kar, kış demeden her şeye inat tüm güzelliğiyle açan kardelen, meğer bu hırsını aşkına borçluymuş.  Aslında bu bilinen bir öykü, ağızdan ağza da dolaşmış, yayılmış, herkes hercaiye düşman olmuş, kardelen çiçeğinin cesaretini ise kendine örnek almış, en azından almaya çalışmış. Kardelen, o çok sevdiği menekşesi ile her baharda buluşur fakat onu her yeri donatan böcek ve çiçeklerden kıskanırmış.

Kışın ortasında, hiçbir çiçeğin açmaya cesaret edemeyeceği bir ortamda aşkı ile baş başa kalabilmek ve sevgisini gösterebilmek için beklemiş. Ona söz veren menekşe ise sözünde durmamış ve açmamış. Karları delip, soğuk havaya, ayaza aldırmadan sevgilisini beklemiş kardelen, ama kimse gelmemiş. O da soğuktan değil ama yaşadığı hayal kırıklığından dolayı karların üzerinde gözlerini yummuş. O gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe “kardelen” , sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de “hercai” denir. İşte bu yüzden hayırsız sevgiliye “hercai” diye hitap edilir.

Çiçeklerin aşkından öğreneceğimiz çok şey var, belki de o yüzden duygularımızı en iyi onların ifade edeceğini düşünüyoruz, o yüzden aşkımızı, sevgimizi, özlemimizi onlarla anlatıyoruz. Bir kardelen çiçeği kadar cesaretli değilseniz, en azından onun kadar sevin, çünkü sevmek cesaretlerin en büyüğü, sevilmek de en büyük lüks derim. Sevgiyle kalın..