KANSER HASTALIĞI VE BESLENME

KANSER HASTALIĞI VE BESLENME
KANSER HASTALIĞI VE BESLENME

KANSER hastalığı sürecinde dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken bazı uzmanlar Kanser tedavisine başlarken hastanın beslenme durumu ve antropometrik ölçümlerin saptanması hastanın besin ihtiyaçlarını ortaya çıkarması Gerekli olan enerjinin 4 temel besin grubundan alacak şekilde uygun öğünlere bölünerek sağlanması gerektiği konusunda dikkat çekmedir.

Dört temel besin grubu olan süt, et, tahıl, meyve ve sebze grubu olarak açıklayan bazı uzmanlar kanser hastalarının da sağlıklı bireylerde olduğu gibi yağlı yada kızartılmış, aşırı şeker ve tuz içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınması gerektiğini vurgulanmaktadır.

Uzmanlar Kemoterapi tedavisi gören hastalarda dikkat çekmek istediği bazı detaylar konusunda uyarıyor;

Kemoterapi gören hastaların tedavi şekline ve yan etkilerine bağlı olarak beslenme alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapılmasına dikkat çekmektedir.. Bulantı ve kusma durumunda Grissini ,galeta, tuzsuz etimek gibi kuru, yağsız ve kokusuz yiyecekler tüketmeleri öneriliyor… Kahvaltı öğlen ve akşam yemeklerinde Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini öğünlerin az ve sık aralıklarla tüketilmesi gerektiği konusunda dikkat edilmesi gibi Bunun yanı sıra bazı hastaların özofajit ve ağız kuruluğu yaşadığını söylenmektedir ve “Bu durumda akışkan sıvılar, besleyici çorbalar, asitsiz meyve suları veya püre tüketilmesi önerilmektedir. Unlu-yapışkan gıdalardan, asitli içeceklerden kaçınılması, yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kemoterapi alan hastaların lezzet duygusunun zaman zaman kaybolacağı gibi
Yutma güçlüğüne karşı yumuşak gıdalar tüketmelerinin üzerine basılmaktadır ve olabilecek bu tür durumlarda aşırıya kaçmadan baharat kullanımının artırılabileceğini konusunda bir zarar olmayacağı Bunun yanı sıra, yutma güçlüğü oluşan hastalara kuru ve yalın gıdalar yerine akışkan sıvılar, püre veya sos ile hazırlanmış yemekler tüketmesini öneren uzmanlar , “Yutma güçlüğünün derecesine göre yoğurt, puding, tanesiz çorba, yumuşak peynirler, meyve püreleri gibi yoğunlaştırılmış veya açık sıvı gıdaların tercih edilmesi öneriliyor. Kanserin önlenmesinde veya tedavisinde, kullanımının etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir vitamin, mineral veya antioksidan ilaç takviyesi bulunmamaktadır… Ancak bu vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları içeren yiyeceklerin yeterli ve dengeli olarak tüketilmesi hem tedavi açısından başarısına hem de hastalıktan korunmaya katkı sağlar.