Yaratılış Sebebimiz Sizce Nedir?

YARATILIŞ SEBEBİMİZ SİZCE NEDİR
YARATILIŞ SEBEBİMİZ SİZCE NEDİR

İnsanların yaratılmasıyla ile ilgili bir gerçek vardır ve bazı düşünürlerinde bazı sözü vardı isim olarak hatırlayamadım ama; düşünür şöyle dile getirmişti İnsanlar sevilmek, diğerleri ise kullanılmak için yaratıldılar. Dünyadaki karmaşanın sebebi, birilerinin sevilmesi birilerinin de kullanıyor olmasıdır ne yazık ki…
Eminim, aranızdan bu sözlere “Hadi canım çok saçmaladın” çıkmayacaktır. Bu sözler ne kadar doğru olsa da olsun bir türlü hayatımızda bu tip cümleler kullanılmaz…
“Bazı İnsanlar kullanılır, diğerleri sevilir.”
Yıllarca, sahibi olduğumuz her şeyi arabamızı, elbisemizi. Evimizde ne varsa mutfak eşyamızı, banyomuzu her ne varsa insanlardan çok onları çok sevdik kişileri değil ve onları korumak için elimizden geleni yaptık. Hatta ki yaşadığımız bu evrende , diğer insanlarla ayrı bir ekonomik güç oluşturulmuş durumda geldik. Örneğin, eşyalar sigortalanıyor, özel korumalarla tedbirler alınır. yada alarm sistemleri, kasalar, kiralanır. Bir sürü insan bu tedbir amaçlı şeylerden para kazanır ve ekonomiye katkı sağlar. Görünürde birilerin sevilmesi herkesin faydasına çalışıyor gibi görünür.
Düşünürün bu sözlerini hayatınıza aldığımız zaman kısaca şunlar olur; ilk etapta çevrenizdeki kişiler ve ailemiz bile saçma sapan şeylerle uğraştığınızı söylerler, Bu ekonomiyi oluşturanlar şekillendiren böyle bir tercihin uzun ömürlü olmaması için elinden geleni yapmışlardır. Herkes her şey bir obje dahil birbirine bağlıdır. Fakat yine de insanları sevmek yerine tüm hayati iyisiyle kötüsüyle sevdiğimiz zaman bile hayatımızdaki kötülerin bıraktığı hasarında iyi bilmeye ihtiyacımız var. Özgür irade her zaman işler. Çünkü aynı şekilde her şey, herkes birbirine de bağlıdır. Hadi hasara şöyle bir göz atalım.

Bir alışveriş merkezinde lüks bir marka’da bir elbise gördünüz. Ve indirime bile girse Fiyatı yine de bütçenizi aşıyor. Gözünüzü karartıp dünyaya bir kere geleceğim diyerek satın aldığınızı farz edelim.. Eve gidince gardolabınızın en özel köşesine asıyorsunuz, arada sırada dolabınızın kapağını açarak onu giydiğinizde insanların sizi ne kadar çok beğeneceğini ve marka bir ürün olduğu için elbisenin içinde konumuzu yükseltecek olmasını hayal ediyorsunuz. İlerleyen günlerde elbisenin üzerine bir davette bir arkadasınız tarafından yanlışlıkla bir şey dökülüyor Bir anda elbisenize olan hayranlığınız yok oluyor, arkadaşınıza karşı olan sevgi biranda hasar görmeye başlıyor. Neden Çünkü Acaba bilerek mi döktü kuruntusuna kapılıyorsunuz O günden sonra arkadaşınızı eskisi gibi idare etmemeye ve şüpheyle bakmaya başlıyorsunuz. Ya da benzer bir durumda , yine bir davetesiniz Masanın yanından geçerken masanın kenarı elbisenize takılıyor ve elbiseniz yırtılıyor. Tüm geceyi ne kadar beceriksiz ve dikkatsiz olduğunuzla ilgili iç dünyanızda hesaplaşmalarla geçiriyorsunuz. Hatta geçmiş zamanda buna benzer olayları hatırlayarak, kendinizi iyice sinir olup yerden yere vuracaksınız. Elbiseniz mahvolmuş olsa birkaç daha elbisenin ücretini ödemek zorunda olduğunuzu hatırlayarak kendinizi berbat hissediyorsunuz. Bu iki durumda da da birilerini sevdiğimizde başımıza neler geldiğini çok net gösterir. Mutsuzluk!
İnsanları kullanmak ilgili durumlara baktığımızda ise şunlar olabilir;
Hayatımızda klişe bir düşünce ama ister istemez ama kız erkek fark etmeyen önemli bir Düşünce haline gelen “insanların bizim hakkımızdaki ne düşündükleri hep önemli olmuştur. Onların nasıl bir insan olduklarından çok bizim hakkımızda ne düşündüklerine endeksleniriz. Bir taraf, teyit etmek için insanları kullanır. Diğeri ise söylediklerinin gerçek olmadığını bildiği halde birilerinin onu koşulsuz desteklemesinden mutluluk hissettiği için o insanları kullanır. Her iki taraf için de durum tatmin edici gibi gözüke bilir ama sonuç yine mutsuzlukla sonuçlanır.. Gerçekler ortaya çıktığında onay bekleyen kişi yanıldığını fark eder ve bir adım geri çekilir. Diğer taraf ise artık desteklenmediği için ona güvenemeyeceğine inanır.ve ilerleyen zamanlarda neler olur dersiniz? Her iki taraf da tekrardan başlar rutin hareketlerine Biri, kendisine onay verecek birisini bulur. diğeri de onu destekleyecek birisini bulur.
İnsanları sevmek değer vermek yerine kullanmaya devam ettiğimiz sürece onların mutluluk ya da mutsuzluk sebebi olmaya devam edeceğiz. Yani “İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Bazıları ise, kullanılmak için yaratılmışlardır.”’ Sözünü destekleyecek seçimler yapmaktır. İnsanları seversek her iki tarafta kazanır. Biz onları sevdiğimizde onlar da bizleri ve kendini seveceklerdir. Kendini sevmeyen canlıları sevmeyen insan başkasını kesinlikle sevemez. Her insan kendisini seveni, her ne olursa olsun anlayışla karşılar, ve idare eder ve güvenir. İnsanları sevmenin ekonomiye ve aile bütçesine de faydası vardır. Korumaya yönelik harcamalar azalır, sıkıntı çekmeden bir tasarruf oluşturulmuş olur. Belki de bu saydıklarımdan en önemlisi de insanları kullanmaya devam ettiğimiz sürece kendi hayatımızla ilgili bir şeyler yapmak zorlaşacak ve daha tembelleşmek.
Dünya, insanları sevebilmemiz değer verebilmemiz için diğer şeyleri kullanmamız için sunmuştur. Bu nasıl bir ince düşünce ve hesap yapma düşüncesidir! İşte insanoğlunun olduğu yerde ince fikirler ince hesaplar oluyor ne yazık ki ☹ Bence hayat kısa ve var olduğumuz süre içerisinde insanları sevmeyi, diğerlerini de kullanma konusunu hatırlayalım biraz empati kuralım olur mu? Belki de bu sözler siz değerli okuyucuları düşündürüp kendinizi kendinize ifade etme fırsatı verir. Kim bilir.

Güzel bir yaşam sürebilmek herkesin istediği bir şeydir. Aniden değişen hayat şartları ile kendinizi kötü hissediyor ve profesyonel bir destek istiyorsanız Bahçeşehir psikolog ile irtibata geçebilirsiniz.