Meslek Seçimi Nasıl Olmalıdır?

meslek seçimi nasıl olmalıdır
meslek seçimi nasıl olmalıdır

Meslek kısaca bir insanın geçimini sağladığı iş demektir.Peki mesleklerimizi neye göre seçeriz?

En başta mesleğimizi seçerken severek ve isteyerek yapacağımız bir işi tercih etmeliyiz.Çünkü isteyerek yapılmayan hiçbir iş başarı ve mutluluk getirmez.Kazancı ne olursa olsun önemli olan insanın yaptığı işi sevmesidir. Örneğin; bir kişi polis olmak istiyorsa Diyarbakır Pomem Kursu’ndan eğitim alıp başarılı bir polis olabilir ve hayatta daha emin adımlar atabilir.

Meslek seçiminde göz önünde bulundurmamız gereken bir başka konu da kendi yeteneklerimize göre bir meslek tercih etmektir. Nasıl ki içine kapanık, konuşmayı sevmeyen bir kişinin avukat olması  mümkün değilse, demirden veya sacdan anlamayan birinin inşaat sektöründe çalışması mümkün değildir. Seçimlerimizde önemli nokta da budur. Kendi yeteneklerimizin farkında olup o alanda kendimizi geliştirmek için çaba göstermeliyiz. Farklı durumlardan dolayı istediği mesleği yapamayan bir sürü insan ve bu sebepten doğan mesleki açıdan yaşanan zorluklar mevcuttur.

Bu açıdan bakarsak beklentilerimize göre meslek seçmek bir lüks müdür? Her karakter farklıdır kimi masa başı işi tercih eder kimi seyahat edebileceği bir mesleği tercih eder. İş beklentimiz hareket ve enerji ise bu durumda masa başında çalışmayı tercih etmek ne derece mutlu eder? İlgi ve beklentilerimize göre tüm yeteneklerimizi gösterebileceğimiz bir alanda çalışmak kişinin öz güvenini de tatmin eder. Aksi halde hem kendi hem çalışma arkadaşları durumdan olumsuz etkilenecektir.