Maddi Hasarlı Trafik Kazası Nedir?

Maddi hasarlar genelde sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Maddi hasar sonucunda onarımı yapılan aracın ikinci el piyasa değerini kaybetmesi sonucunda uğranılan maddi zararın sigorta şirketleri tarafından karşılanmıyor olması en dikkat edilmesi gereken husustur.

Her araç sahibinin karıştığı bir trafik kazası sonucunda aracının değer kaybettiği ilk canını sıkan durum olmaktadır. Bu gibi durumlarda karışılan trafik kazasında kusurunuz yoksa eğer “araç değer kaybı tazminatı” hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminatın tutarı ise hasarın niteliğine, aracın üretim yılına, marka, model ve kilometresine göre değişiklik göstermektedir.

Sigorta Şirketleri genelde değer kaybına ilişkin talepleri poliçe teminatı kapsamında olmadığı gerekçesiyle reddetmektedirler. Ancak değer kaybı tazminatı talepleri Yargıtay kararları gereğince sigorta poliçesi teminatı kapsamındadır.

Bizler anlaşmalı eksperlerimiz vasıtasıyla aracınızda kaza sonucunda oluşan değer kaybını tespit ediyor ve sizin adınıza sigorta şirketlerinden tazminat talebinde bulunuyoruz.

Maddi Hasarlı Kazalarda Kasko Sigorta Poliçesi

Maddi hasarlı trafik kazası mağdurları öncelikle varsa kendi kasko sigorta poliçelerinden zararlarını karşılama yolunu tercih etmektedirler. Sigorta şirketleri, olayın oluşuna göre çeşitli sebeplerle kasko poliçelerindeki bazı şartları öne sürerek genellikle tazminat ödemesi yapmak yerine talebi reddetme veya hak ettiğiniz tazminat tutarından daha azını ödeme eğilimi içerisindedirler. Siz de sigorta şirketleriyle,

Aracın pert olup olmayacağı meselesi.
Aracın hurdaya çıkıp çıkmayacağı meselesi.
Araç rayiç bedeli anlaşmazlıkları.
Araç sovtaj değeri anlaşmazlıkları.
Ödenecek tazminatın beklediğinizden daha az teklif edilmesi.
Sigorta şirketinin aracın rent a car (kiralık araç) kullanımı iddiasıyla tazminatı reddetmesi.
Aracın çalınması (kasko poliçesi hırsızlık teminatı) uyuşmazlıkları
Özürlü araçlarda tazminat ödemesinin geciktirilmesi veya reddedilmesi.

Ve benzeri sebeplerle anlaşmazlık yaşıyorsanız, herhangi bir nedenle tazminat ödemeniz gecikiyor veya talebiniz reddediliyorsa; Hak kaybına uğramak istemiyorsanız uzman avukat kadrosuyla ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız.