Hangi Şehrin Hangi Yiyeceği Meşhur?

hangi-şehrin-hangi-yiyeceği-meşhur
hangi-şehrin-hangi-yiyeceği-meşhur

HERKES için güzellik anlayışı farklıdır. Hepimizin ortak bir düşüncesi varsa oda Türkiye’nin her yerinin kendince güzelliklere ayrıldığıdır. Nereye giderseniz gidin her şehrin kendine özgü gelenek görenek ve alışkanlıklara sahip olduğunu görürsünüz. Kimi yöresel kimi modern özelliklere sahiptir bu şehirlerin. Alışkanlıklarına göre şekillenir ve yıllardır böyle süregelir. Peki gidip gezdiğimiz yerlerin neleri meşhur? Nerelerde ne yiyebiliriz?

Öncelikle İstanbul’dan başlamak istiyorum. İstanbul’da her semtte ayrı şeyler meşhurdur. Her yer için farklı özelliği olan yiyecekler vardır. Buna örnek olarak Vefa’da boza, Emirgan’da çay, Eminönü’de balık ekmek, Üsküdar’da su muhallebisi, Ortaköy’de kumpir ve daha bunlar gibi birçok semte ait kalıplaşmış olan meşhur yiyecekler vardır. Şimdi böyle tek tek söyleyince de insanın canı çekiyor. En iyisi kendimizi İstanbul sokaklarına bırakalım. Bizi nereye götürürse orayı keşfe çıkalım..

İstanbul’dan da uzaklaşmaya var mısınız? Gelin Bursa’ya gidelim.. Bursa adı bile geçince aklınıza ilk gelen yiyecek tabii ki iskender, değil mi? Aslında halk arasındaki adı böyledir. Ama gerçek adı Bursa Kebabı’dır. Üzerine dökülen sosları, sıcak tereyağı hatta dökülürken çıkardığı sesi sizinde hafızanızda canlanmıştır. Bu yazıyı okurken biraz acıkabilirsiniz ama Bursa’ya kadar gitmişken İnegöl köfte yemeden dönmeyi düşünmeyin. Sonuçta aynı yiyecekleri her yerde yiyebiliriz ama önemli olan onu gidip yerinde tatmaktır. O kadar yemekten bahsetmişken sonda bir tatlı da fena olmaz.

O yüzden şimdi geçelim Kocaeli şehrimize.. Siz sever misiniz bilmem ama ben tatlının her çeşidine bayıldığım için günü Kocaeli’ye özgü bir tatlı çeşidi olan pişmaniye ile sonlandırırdım. Pişmaniye tel helva olarak da bilinir. Çok hafif bir tatlı olduğu için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bir yerin tarihi özellik ve güzellikleri kadar önemli olan meşhur yiyecekleri bence herkes tarafından bilinmelidir. Daha bunlar gibi tüm illerimizin meşhur yiyecekleri olduğunu düşünürsek bu konuyu daha detaylı araştırıp okumanızı öneririm. Daha sonra leb demeden leblebiyi anlayabilirsiniz. Bu arada Çorum’un da leblebisi meşhurdur.Tamam tamam şimdilik bu kadar yeterli.. Tüm tatları denerken kilonuza dikkat etmeyi de unutmamanız dileğiyle..