Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda Renklerin Önemi
Dekorasyonda Renklerin Önemi

Merhaba sevgili Arkadaşlar

Yoğun Bir haftanın bitmesine birkaç gün var ve ben sizlere dekorasyonda dekorasyon da önemli bir detay olan renkleri öneminden bahsetmek istiyorum. Renklerin mekanlarda kişiler üzerinde psikolojik etkileri, renklerin mekanlarda kullanılırken nelere dikkat edilmesi renk geçişleri neye göre belirlenir bu detaylara yer vereceğim…
Mekanlarda renkleri kullanırken öncelikli olarak bir mekanın m2 ve aldığı doğal gün ışığı miktarı çok önemli detaylardan biridir. Kişisel olarak sosyal medya platformlarında beğenilen tercih edilen renklerin mekana uygun olması ve görsel konforun elde edilmesi anlamına gelir. Sevdiğiniz herhangi bir renk mekan ölçülerine uygun değilse eminim sonuç sizi mutlu etmeyecektir. Bu yüzden dekorasyonda kullanılan renklerin hem psikolojik etkilerini hem de mekan konforu algısını tamamlaması için son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Küçük mekanlarda özellikle renklerin etkisini ortaya çıkaracak en önemli vurgu ışıktır. Aldığı doğal gün ışığı ile beraber uygulanacak yapay ışık şekli ve rengi, renkleri doğru kullanma açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu tarz mekanlarda kullanılan zemin kaplama da kullanılan parke rengi, duvar rengi ve tavan rengi belirleyici unsurlardır. (parke seçiminiz için üsküdar laminat parke firması ile irtibata geçebilirsiniz.)  Koyu renk zemin kaplamaları özellikle tercih edilmemelidir. Geometrik form ve dokusuna dikkat etmek önemli bir detaydır .Küçük mekanlarda kullanacağınız detaylar mobilya, aksesuar ve stil, tarzlardan ziyade, renkler belirler. Özellikle duvar dekorasyonu olarak kullanacağınız güzel bir yağlı boya tablo tüm mekanın atmosferini değiştirecektir. Bu yüzden kullanılacak renklerin ne olduğu diğer konuların kendini iyi ifade edebilmesi için önemli bir faktördür.

Mekanın hangi amaca uygun kullanılacağı ve renkleri belirlemek için önemli bir kriterdir. Yatak odası ve salonda kullanılacak renk tonları ve seçenekleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden mekan hangi amaçla kullanılıyorsa buna göre tercihler yapmak önemlidir. Mekanın atmosferine göre mobilya tercihi yaparken son trend ve farklı tasarımları ile  inegöl mobilya firmaları tasarımlarını kullanabilirsiniz.

Beyaz ve tonları; salon, oturma odası, yatak odası gibi mekanlarda kullanmak en doğru renklerin başında gelir. Renk olarak sakinleştirici, huzur veren, dinlendiren bir renk olmasının yanında aynı zamanda yansıtma özelliği en yüksek olan renklerin başında gelir. Özellikle küçük m2 mekanlarda tercih edilir. Tamamlayıcı renk olarak mavi tonlar, pastel yeşil tonları ve vizon gibi renkler kullanılabilir.

Siyah tonlar içinde gerilim, çatışma, çeşitli olaylar ve karşıtlıklar bulunan, insanla ve insan ilişkileriyle gelişen bir hava verir. Kullanırken dikkat edilmesi gereken renklerden biridir. Yatak odası, mutfak, salon ve koridorlarda özellikle lokal olarak kullanılması önemli bir detaydır… Özellikle mutfakta ilk göze çarpan tezgahlardır. Siyah belenco tezgah ile bunu sağlayabilirsiniz. Kullanılan ışık şekli ve miktarı yine bu rengin kendini ifade etmesi açısından da oldukça önemlidir Kullanılan alanda arka plan şeklinde kullanarak parlak sıcak renklerle harmanlayarak yoğun etkisi azaltılabilir.

Renklerde yumuşak ton geçişleri mekanlarda tercih edilmelidir. Beyaz, bej, vizon, açık pastel mavi, yeşil gibi renkleri mekanların her alanında kullanabilirsiniz. Fakat bir mekanı tamamen yeşil veya mavi yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü; Açık bej, beyaz, açık vizon gibi renkleri ana renk olarak kullanıp diğer renkleri tamamlayıcı renk olarak kullanabilirsiniz. Sıcak ve parlak renk olan kırmızı, fuşya, sarı, turuncu gibi renkleri lokal olarak kontras veya odak noktası yaratmak için kullanabilirsiniz.

Renklerin psikolojik etkileri baz alınarak mekanlarda hangi renk kullanılması gerektiğine karar vermek yaşam kalitesini artırmak açısından önemlidir. Bir detay olmakla birlikte tercihlerinizi bu doğrultuda yapmak mutlu bir mekanda yaşamanızı sağlar…

Hepinize rengarenk çiçek kokulu mutlu bir hafta sonu diliyorum..