Tavukların Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

tavuklar nasıl beslenmeli
tavuklar nasıl beslenmeli

Tavuklar insan için en önemli gıdalardan birini yumurtayı üretmektedirler. Yumurtanın daha kaliteli ve vitaminli olması içinde tavuğun iyi beslenmesi gerekmektedir.  Peki tavuğu nasıl beslemeliyiz?

Tavuklar çeşitli besinleri çevreden toplamaktadırlar. Yumurtalarını bu besinlerle donatırlar. Tavuğa tek düze yem vermek beslenmesi için yeterlidir. Fakat hem tavuğun sıhhati hem yumurta kalitesi için  dışarıda gezmesi önem arz eder. Örneğin doğada gezinen tavuklar böcek yemeleri sayesinde bağışıklıkları güçlenir. Aynı zamanda aşırı şekilde vitamin depolarlar. Sadece suni yemlerle beslenen tavuklar için aynı şey söylenemez.

Bu sebepten dolayı yem konusunda seçici olunmalıdır. Mesela yeşillikler tavuğu doyurmayabilir ama vitamin açısından önemlidir. Ayrıca yemek artıklarını da verebilirsiniz. Sadece çok yağlı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Sürekli buğday ve mısır vermek tavuğu beslemez. Çünkü sürekli mısır vermeniz neticesinde yumurta kanalları tıkanabilir. Bu sebeple mısırı fazla kaçırmamak şartıyla yemlere ekleyebilirsiniz. Mesela mısır, arpa, buğdayı belli oranlarla karıştırıp verebilirsiniz.

Yapılan suni yemler tavuğun ihtiyacına göre değerlendirilip belli araçlarla üretilmektedir. Bu yemleri de arada verebilirsiniz. Fakat  fiyatların artması sebebi ile buğday karışımı yemler daha çok tercih edilmektedir. Yem alırken aldığınız firmayı da bilmelisiniz. Çünkü her firma yumurta yemi yapacak işleve sahip değildir. Bundan dolayı kendini kanıtlamış firmaların yumurta yemlerini alabilirsiniz.

Diğer bir konuda tavuğun kuluçka dönemidir. Kuluçka süresi yaklaşık 21 gün süren tavuk, bu dönemde de iyi beslenmelidir. Belli bir derecede yumurtalarına ısı veren tavuk yumurtalarını belli aralıklarla çevirmektedir. Ama artık kuluçka makinaları bu görevi rahatlıkla yapabilmektedir. Sadece belli yumurta alıp evde veya bahçenizde civciv çıkararak tavuk yetiştirebilirsiniz.