Su Soğutmalı Chiller Nedir?

Su soğutmalı chiller  havadar olmayan, bodrum , zemin veya kazan dairesi gibi yerlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu cihazlar kapalı alanlar için en ideal ve randımanlı sistemlerdendir. Birçok sanayi ve endüstri tarafından kullanılabilmektedir. Komple bina ya da hastane soğutmalarında da su soğutmalı chiller cihazlarından yararlanılmaktadır.

Kondanseri su ile soğuyan chiller sistemlerden olan bu cihazlarda kule fanları bulunmaktadır.v Bakır boru içerisinde ısınan gazın ısısını su alır ve su yukarıda kule fanlarında soğumaktadır. Bu, chiller soğutucuların en kolay şekilde çalışma ilkesidir. Chiller soğutucu cihazların soğutma sistemlerinde üç ana eleman bulunmaktadır. Bunlar kondanser, evaporatör ve kompresördür .

Başkaca birçok yardımcı elemana da gereksinim vardır; soğutma sisteminde, soğutucu akışını kontrol etmek için expansion valf veya kılcal boru, termostat, sight glass, likit tutucu, dryer filtre, termometre ve manometre gibi çeşitli ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanların hepsinin belli çalışma ömürlerinin olduğu unutulmamalıdır.

Chiller su soğutmalı cihazlara yıllık düzenli periyotlarla bakım yapılması gerekir. Yıprayan ve eskiyen parçalar kesinlikle yenileriyle değiştirilmeli ve sistemin problemsiz çalıştığından emin olunmalıdır.