Spor Yapmayı Alışkanlık Haline Getirebilir Miyiz?

spor yapmayı alışkanlık haline getirmek
spor yapmayı alışkanlık haline getirmek

Birçoğumuz sabah gözünü zor açıyor ve kalkıp o sıcak yatak içinden çıkıp spor yapmak zor geliyor. Aslına bakarsanız spor yapmayı düzenli hale getirmek hiç de zor değil. Öncelikle iyi bir uyku düzeni kazanmamız gerek. Mümkünse her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmalıyız. Erken kalkmanın kilo vermeye de yardımcı olduğu biliniyor. Bir şeyi alışkanlık haline getirmek için en az 21 gün geçmesi gerektiği söylenir. Bu doğru mudur bilmem ama spor yaptıktan sonraki etkileri fark etmemiz için en az 6 ay gereklidir. Sporu hakkıyla ve düzenli yapmak için spor salonlarından destek alabiliriz. Yani bir salona yazılarak spor yapmaya karar vermiş oluyoruz. Ve belirli aralıklarda düzenli spor yaparak sağlığımıza fayda sağlamış oluyoruz.

Spor salonlarına yalnız gitmektense bir arkadaşınızla gitmenizi öneririm. Bu durum sizi motive eder. Siz durduğunuzda arkadaşınız size destek olur. Spora gitmeye üşendiğinizde sizi evden çıkaracak birinin olması önemlidir.

Bir de her yere araç ile giden insanlar vardır. En yakın yere bile arabasız gitmezler. Hayatımıza bu kadar tembellik katarsak gittikçe spordan koparak yürümeye bile üşenir hale gelebiliriz. Bu yüzden ileride kilo ve sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Ne olursa olsun hareketsizlik tüm yaşamımızı olumsuz etkiler. Kendimize böyle bir ceza vermeyelim. Kaliteli bir yaşam için spor yapmayı ihmal etmeyelim. İlla çıkıp koşmak, spor salonlarında ağırlıklarla çalışmak da gerekmez. Evde bile bir müzik açarak dans edebiliriz. Hem eğlenceli hem hareketli..

Evde veya spor salonunda olmak bazı insanları bunaltır. Neyse ki bu gibi durumlarda sahilleri, ormanları, koşu parklarını tercih edebilirsiniz. Mis gibi bir havada Beykoz sahilde yürüyüş fena mı olurdu? İnsan yeter ki spor yapmak istesin. Tüm şartları kendine uydurmaya çalışır diye düşünüyorum. İster sabah ister akşam..Boş vaktinde yapmak yerine, spor yapmak için vakit yaratabilir.

Üzerinize bir sweatshirt alıp evden çıkmayı gözünüzde büyütmeyin. Sporu ne şekilde ve nasıl yaptığınızın hiçbir önemi yok. Koşmak,dans etmek, futbol veya basketbol oynamak, yüzmek hatta yürümek bile sizin hayatınıza katacağınız sağlıklı günler demektir. Kendinizi fit görmek ve hissetmek her şeye değer. Kendinize iyi davranmanız dileğiyle..