Ölümlü Kazalarda Tazminat

Ölümlü kazalar

Ölümlü Tazminat
Trafik kazalarının en vahim olanı ölümle sonuçlanan trafik kazalarıdır. Böyle bir trafik kazasında vefat eden yakınınız için kusurlu olan aracın sahibi, sürücüsü ve trafik sigorta poliçesinden tazminat alma hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminat türü “destekten yoksun kalma tazminatı” olarak adlandırılmaktadır.

Destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunabilecekler; ölen kişinin eşi, belirli bir yaşa kadar olan çocukları ve kardeşleridir. Vefat eden kişi çocuksa anne ve babası tazminat talep edebilir.Ölen kişiyle akrabalık bağı olmayan kişiler de hayattayken ölenin kendisine destek olduğunu ispatlamak şartıyla tazminat talebinde bulunabilirler.

Destekten yoksun kalma tazminatını hesaplayan uzman aktüerler, bu hesaplamaları yaparken her olayın özelliğine göre ölenin yaşı, gelir düzeyi, ailesine ve yakınlarına desteklik durumu dikkate alınarak hesap edilen tazminat tutarını ortaya çıkarmaktadırlar.

Bu zamana kadar tek taraflı ve/veya %100 kusurla meydana gelen kazalar sonucunda vefat eden araç sahibi ve sürücüsünün yakınlarının tazminat talep etme hakkının olmadığı yönündeki yaygın düşünceye karşın Yargıtay’ ın güncel kararları sonrasında artık yakınlarınız meydana gelen kazada %100 kusurlu olsalar dahi tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu konuda halen sigorta şirketleri yapılan tazminat başvurularını reddetseler bile daha sonradan dava aşamasında geçen süre sonucunda işleyecek faizle birlikte çok yüksek tazminatlar ödemek durumunda kalmaktadırlar.