Mutfakların Olmazsa Olmazları

mutfakta olmazsa olmaz dediğimiz nelerdir
mutfakta olmazsa olmaz dediğimiz nelerdir

İnşaat ve yapı sektörünüde kapsayan yerlerden biri olan, evimizin en önemli bölümlerinden biri mutfaktır. Mutfakta olması gereken olmazsa olmaz araç ve gereçler nelerdir. Bugün bunlardan bahsedeceğim sizlere. Evlilik aşamasında olup, nereden başlayacağını bilmeyen yada mutfağından sıkılıp yeni stil arayan bayanlar için önerilerde bulunacağım. Mutfak bir bayan için kendini en rahat hissettiği ve nerdeyse gününün büyük bölümünü geçirdiği yerdir. Mutfak ne kadar kendine hitap ederse, kendini daha mutlu hissedecek ve burda zaman geçirmek ona işkence değil zevk verecektir.

  • İlk önce mutfağınızın boyutu ve mutfak için neler yapabilirsiniz bunu listelemelisiniz. Mutfağınıza göre bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın ve ocağı seçmelisiniz. Beyaz eşya aldığınızda mutlaka garantisi var mı ? kontrol etmelisiniz. Aldığınız ürünü uzun vadede ilk günkü kullanmak içinde kullanma kılavuzunu düzgünce incelemelisiniz. Eskiden kullanma kılavuzlarında Türkçe pek olmazdı genelde İngilizce, Almanca,Arapça vs. diller olurdu. Ama artık genelde Türkçe’de kullanma kılavuzlarında mevcut. Dolayısıyla kullanırken rahat edersiniz.
  • Eğer mutfağınız müsaitse mutlaka bir masa almalısınız. Masa mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Köşe bir mutfağa sahipseniz köşe masa alabilirsiniz veya ahşap mobilya olan modellerde çok şık ve kullanışlıdır. Hatta benim en çok sevdiğim renkli sandalye ve minderli modellerdir. Mutfağa renk vermesi sizede moral verecektir.  Mobilya için en uygun yerler İstanbul’da yaşıyor iseniz Modoko’dan bakabilir veya inegöl mobilya yazarsanız internete size uygun ve çok değişik modeller çıkacaktır. Fiyat olarak uygun olmakla bereber çok fazla çeşidede sahipler.
  • Tabak, çatal, kaşık, tencere, çaydanlık, bıçak, bardak bunlar mutfağın zorunlu ihtiyaçlarıdır. Fakat seçeceğiniz modeller sizin zevkinizi yansıtacaktır. Mesela bıçak olmazsa olmazı hatta gün içinde en lazım olan mutfak aletlerinden biri. Meyve bıçağından tutun, ekmek bıçağı, sebze bıcağı, kahvaltılık bıçak ve yemeklik bıçak gibi bir sürü çeşidi var. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bıçak kullanırken belenco mutfak tezgahı’na dikkat etmelisiniz. Şu an kullanılan ve çok şık olan çimstone ve granit modeller güzel ve şık olmalarının yanı sıra bıçak ve kesici aletlerden zarar gören ve hatta asitli yiyeceklerde leke yaptığı için özen gösterilmesi gereken modellerdir. Olmazsa olmaz dediğimiz ürünlerden biride tenceredir. Tencere deyip geçmeyin çelik tencere, teflon tencere vs. çeşidi var. Mutfak o kadar geniş bir yelpaze ki uçsuz bucaksız. Her çeşitten tutun kullandığınız baharatlıklar, kavanozlar bile ayrı bir hava katıyor.
  • Mutfakta dikkat çeken bir diğer eşya ise tül,perde ve halıdır. Genelde mutfağa uygun modeller kolayca bulunabilmektedir. Perdecilerin yeri olan Keyap, Ümraniye’ye bağlı olan Dudullu’dadır. Hatta perde bakarken aynı zamanda değişiklik olsun isterseniz burdan duvar kağıdı bile bakabilirsiniz Ama herkesin zevk anlayışı farklı olduğu için bazısı meyveli modeller seçerken bazı bayanlar geometrik desenli yada sade modelleri tercih etmektedir.
  • Yukarıda saydıklarım zorunlu eşyalardır. Bir de mutfakta küçük ev aletleri vardır. Bunlarda yine mutfakta en çok ihtiyaç duyulan olmazsa olmazlardandır. Su ısıtıcı, blendır, mikser, doğrayıcılar, rende, kesme tahtası gibi.

Kendinizi huzurlu ve mutlu hissedeceğiniz bir yer olması, sıkılmadan zevkle yemekler pişireceğiniz ve sıkılmadan zaman geçireceğiniz yer olmasını istiyorsanız gecikmeden liste yapmaya başlayın derim.