İngilizce Öğrenmenin Avantajları

İngilizce Öğrenmenin Avantajları

Dünyada evrensel bir dil olan İngilizce’yi artık küçük yaşlarda çocuklarımıza da öğretmek için çaba sarfetmekteyiz. Çünkü artık İngilizce her alanda karşımıza çıktığı gibi ileri ki meslek hayatında da mutlaka kişinin karşısına çıkacaktır. Dolayısı ile küçük yaşta bu eğitime başlaması çok daha iyi olacaktır. Küçük yaşta yabancı dil öğrenmeye başlayan çocuk, dil kavramını daha iyi kavradığından daha kolay öğrenir. Ayrıca küçük yaşta edineceği yabancı dil, uzun dönemde uluslararası kültürleri anlamasına da katkıda bulunacaktır. Çocuğunuz günlük İngilizce veya başka bir yabancı dili okuma-yazma dönemine gelmeden önceki dört yılda gerçekten çok hızlı şekilde ve kalıcı olarak öğrenebilir. Dil öğrenimine ne kadar geç başlanırsa gramer yapısını da kavramak o kadar zorlaşır ve dil öğrenim süresi uzar. İnsanın öğrenme hızı yedi yaşından sonra sistematik olarak düşmektedir ve bunu bilim adamları da söylemektedir. Erken yaşta öğrenilen diller çocuğun zeka kapasitesini geliştirmektedir. Ayrıca çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirmesinde yardımcı olur.

Evrensel bir dil olan İngilizce ile herkese ulaşmasını istenen müzikler, filmler vs. gibi dünya çapında duyulması istenilen her bilgi bu yolla yapılmaktadır. İngilizce öğrenmek için okula, ingilizce kursuna, yurtdışına gidebilirsiniz. Ama çok istekli iseniz İngilizce’yi internetten bile öğrenme şansına ulaşabilirsiniz.

Günümüzde İngilizce önemli bir yere sahiptir. Peki İngilizce neden bu kadar önemlidir?

  • İngilizce sadece kişisel gelişiminiz için değil kariyeriniz içinde zemin hazırlayarak sizi avantaj sahibi yapar. Aynı işe talip olup, adaylardan birinin İngilizce bilmesi onun tercih edilmesini kolaylaştırır. Eğer kariyer yapma içindeyseniz İngilizce bilmeniz size avantaj kazandıracaktır. Kurumsal bir firmada iyi bir İngilizceye sahipseniz o firmanın artık bir tercüme bürosu ile çalışmasına gerek kalmaz. Bu firmalar için önemli bir kriterdir.
  • İngilizcenin evrensel bir dil olması iletişim konusunda size yardımcı olacaktır. İnternetten herhangi bir bilgi araştırdığınızda daha detaylı ve güncel bilgiler yakalama şansına sahipsiniz. Farklı kültürleri araştırmak istediğinizde İngilizce sayesinde iletişim kurmanız zor olmayacaktır.
  • İngilizce bilmek dünyanın en iyi üniversitelerine erişim sağlamana imkan vermektedir. Nerede okumak istiyorsun? Hiç Harvard, Princeton, Yale veya  Stanford Üniversitesi’ne başvurmayı düşündün mü? Veya Cambridge veya Oxford gibi saygın İngiliz üniversitelerine? Bu büyük üniversitelere girmek gibi bir isteğin yoksa bile, İngilizce birçok farklı ülkede konuşulduğundan, dünya genelinde İngilizce programlar sunan binlerce okul var. İngilizce konuşuyorsan, senin için pek çok fırsat seni bekliyor.
  • Filmlerin bir çoğu İngilizce’dir. Eğlence sektörün güç merkezi Hollywood olduğundan, film yapımı dili de doğal olarak İngilizce olmuştur. Filmlere çoğu zaman dublaj yapılsa bile , filmi orijinal dilinde izlemenin keyfi her zaman bir başkadır.
  • Diğer yabancı dillere göre öğrenilmesi ve telaffuzu en kolay dil İngilizcedir. Tarihi ve kültürel olayların etkilerinden kaynaklanan, İngiltere, ABD ve Avustralya İngilizcelerinde telaffuz ve yazım farklılıkları bulunmaktadır.
  • İngilizce diğer dillerle karşılaştırıldığında en çok gelişen ve sürekli olarak yeni kelimeleri hazinesine katan bir dildir.
  • Kendi başınıza İngilizce öğrenmek için günde sadece 10 dakika ayırmanız yeterli. Özellikle Android ya da iOS uygulamalarından İngilizce öğrenme ile ilgili uygulamalar çok yardımcı olacaktır. İlk başta basit kelimelerle başlayıp, elma, ekmek, koltuk, bardak gibi güncel kelimelerle başlayıp, seviyeniz yükseldikçe İngilizce öğrenmeniz kolaylaşacaktır. Böylelikle öğrenmek için belli bir yerde olmanız gerekmeyecek. İster otobüste, ister dışarıda olun mekan seçmeksizin öğrenebileceksiniz. Yeter ki siz öğrenmek isteyin.

Bunlar İngilizce öğrenmek için sadece bir kaç neden. İngilizce sayesinde en sevdiğin yazarların eserlerini orijinal hallerini okuyabilecek, dizileri ve filmleri alt yazı gerekmeden izleyebilecek ve en sevdiğin şarkıları dinlerken rahatlıkla anlayıp eşlik edebileceksin. Bir turistle karşılaştığınızda size “bosphorus tour” dediğinde bunun boğaz turu demek olduğunu anlayabileceksiniz.

Eğer sizde İngilizce öğrenmem için bu kadar neden yeter diye düşünüyorsanız bence hiç zaman kaybetmeden başlayın derim. Ne kadar genç yaşta öğrenirseniz sizin için avantajı o kadar iyi olur.

 İngilizce öğrenndikten sonra dünyanın her ülkesine kolaylıkla ulaşmanız kolaylaşır. Örneğin; Nijerya’ya gitmek için Nijerya Vizesi alıp dünyanın ortak dili İngilizce ile kolaylıkla gezebilirsiniz.