Fareler Hakkında

fare-ve-zararlar-nelerdir
fare-ve-zararlar-nelerdir

Fareler, memeli hayvanlardır. Fakat böcekler kadar hızlı üreyebilirler. Nüfuslarını kısa sürede birkaç katı arttırdıkları için, fareler nasıl çoğaldığı sıkça sorulmaktadır. Memeli hayvanlar gibi doğurarak çoğalırlar fakat böcek gibi hızlı üredikleri için çok tehlikelidirler. Farelerin yararları olarak  yılan, baykuş, şahin, kartal, atmaca gibi hayvanların besin kaynağı olmaları gösterilebilir. Farelerin zararları ise çoktur. Yaşam alanlarında gıdaları tüketmeleri, mobilya, dolap gibi eşyalara, kablolara zarar vermeleri, ekinleri kemirerek tahrip etmeleri, Ama en önemlisi kemirerek veya ısırarak fare pisliği, fare idrarı gibi yollarla ölümcül hastalıklar bulaştırmaları en kötüsüdür.

Fare ısırığı çok tehlikelidir. Bu  hastalığının bir kuluçka dönemi vardır. Bu dönem 5-10 gün ile 5-6 haftaya kadar değişmektedir. Bu hastalığın belirtileri ısırılan yerde iltihaplanma ile başlar. Sonra lenf düğümlerinin büyüyüp ağrı oluşturmasıyla devam etmektedir. Devamında kusma, baş dönmesi, yutma güçlüğü, baş ve kas ağrısı, iştahsızlık gibi sorunlarla devam eder. Hatta hastanın ateşi 40 dereceye kadar ulaşır. Hastalığın seyri  kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalar ağır, bazıları ise hafif şekilde atlatmaktadır. Bazı kişilerde ise şuur kaybına da sebep olabilmektedir.  Ölüm riski az olsa da hastalığın tedavi altına alınması, antibiyotiklerle desteklenmesi gerekmektedir.

Fare bulunan bölgelerde zaman kaybetmeden ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama yaptırmadan önce kesinlikle ilaçlama yapacak firmanın ilaçlama yapacağı yer ile ilgili keşif yapması gerekmektedir. Bu keşif sayesinde farelerin yuvalanma yerleri ve yürüyüş yollarının önceden tespit edilmesi lazımdır. Ön keşif yapılmadan ilaçlama yapılırsa,  hem zaman hem de maddi   kayıplara yol açacaktır.

Farelerden kurtulmak için uzman bir yardım almak şarttır. Hatalı ilaçlama yapılırsa, farelerin insanlar tarafından ulaşılamayan alanlarda ölmesi sonucunda koku problemleri ve kurtlanma ortaya çıkacaktır. Buda işyeri veya evinizde tadilat zorunluluğu çıkaracaktır. Buda çok yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.
Bu nedenle ilaçlama yapmadan önce ön keşif yapılması bu sorunu tamamen ortadan kaldıracaktır. Detaylı bilgi için ümraniye böcek ilaçlama firmaları ile irtibata geçiniz.