Demirin Kullanım Alanları

Demirin Kullanım Alanları
Demirin Kullanım Alanları

Gümüş ve beyaz renklerinin karışımı bir renkte olan demir; metal çeşitleri arasında dünyada en çok rastlanan metallerden birisidir. Bir çok alanda kullanılmaktadır. Demir öyle değerlidir ki hurdacılar bile hiç düşünmeden geri dönüşüm için sizden alabilirler. Demir; oksijen ve kükürt gibi minerallerle kolay bir şekilde birleşebilir. Demirin içeriğinde karbon eklendiğinde çelik elementi elde edilir. Demir; en çok döküm işlerinde kullanılmakta ve çeliğe dönüştürülerek çelik sanayisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Demir; inşaat sektöründe, otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. İnşaatların sağlamlığını sağlar ve kayma gibi durumları engeller. Zamanla yarışan müteahhitlere, inşaat firmalarına, taşeronlara istediği kalite ve ihtiyaç duyduğu ölçülerde kullanıma hazır demirler sunmaktadır. Nervürlü inşaat demirleri istenilen ölçülerde kesilip büküldükten sonra numaralarına göre etiketlenip sevkiyata hazır hale getirilmektedir.

İnşaat sektöründe kullanılan pek çok inşaat malzemesi vardır. Çelik lama, çelik hasır, bağ teli, inşaat çivisi , kangal demir gibi.