Bulutsuzluk Özlemi Grubu

Bulutsuzluk Özlemi
Bulutsuzluk Özlemi

1984 yılında kurulmuş Türk rock grubudur. Türkiye’nin ilk Türkçe sözlü alternatif rock yapan grubu olup Türkiye’nin önde gelen rock grupları arasında yer alan Tarzları Rock’ın dışında, “Türkçe sözlü rock yapılabilir mi?” sorusuna karşı tepki olarak gelişmiş, batı kaynaklı rock melodi ve ritimleriyle Anadolu melodilerinin bütünleştirilmesinden oluşan bir gruptur.

Döneminin ilk ve erken örneklerinden biri olan “Bulutsuzluk Özlemi” çoğunlukla söz ve müzikleri Nejat Yavaşoğulları’nın yönetiminde “protest müzik” yapmışlardır. Grup, şarkı sözleriyle özellikle “sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik” konuları işlemiştir. Grubun değişmeyen üyeleri; “Nejat Yavaşoğulları ve Sina Koloğlu” dur. 1990 Yıllarında çalışmaları ile Türkiye’deki rock müziğinin gelişimine olanak sağlayan “Bulutsuzluk Özlemi” kendi türlerinin de ilklerinden biridir.

Grupta ayrıca; “Akın Eldes, Sunay Özgür, Utku Ünal, Deniz Demiröz, Berke Özgümüş, Burak Güven, Serdar Öztop, Kanöz Ozan” gibi müzisyenler yer almıştır. Grup halen aktif olarak stüdyo çalışmaları ve albüm kayıtları, canlı konserler ve sahne gösterimleri yapmakta, aynı zamanda sosyal ve politik gündem maddeleri ile de yakından ilgilenmektedir.

Ankara Sokakları
Yürüyordum
Yürüyordum ay ışığında
Adım seslerim
Boş sokaklarda
Yankılanırken gece ayazında
Sen yokken anlamsız
Gideceğim yer
Sadece gölgem
Beni takip eder
Ankara sokaklarında
Yürüyordum
Yürüyordum ay ışığında
Beynimde düşünceler
Belki bir ezgi
Yarım kalır
Şarkı bitmez bazen
Unutmadım
Zaten unutmam ki
Çünkü hayat
Hafife alınamaz ki
Ankara sokaklarında